Niewydolne żyły nie są w stanie prawidłowo odprowadzać krew w kierunku serca. Gdy zaczyna ona zalegać w naczyniach, które ulegają rozszerzeniu, wówczas dochodzi do tworzenia się żylaków. Żylaki kończyn dolnych stanowią poważny problem nie tylko natury kosmetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. O ich pojawieniu się może decydować wiele czynników, między innymi takich jak wiek, styl życia, przyczyny środowiskowe, a także predyspozycje genetyczne.
Chociaż na chwilę obecną najbardziej popularne jest usuwanie żylaków laserem, te nieestetyczne zmiany kończyn dolnych można eliminować na wiele różnych sposobów. W klinice Ars Vena, dogodnie zlokalizowanej na terenie miasta Poznań, proponujemy nie tylko laserowe leczenie i usuwanie żylaków, ale także z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod, takich jak RTIFF, ClariVein, miniflebektomia oraz Venaseal.
Żylaki kończyn dolnych stanowią nieprawidłowe, wrzecionowato bądź workowato rozszerzone naczynia układu żylnego, które w zależności od przyczyny powstawania można podzielić na:
W klinice Ars Vena w Poznaniu proponujemy pacjentom skuteczne usuwanie żylaków laserem, które działa poprzez termiczne zniszczenie tkanki żylnej. Laserowe leczenie żylaków polega na małoinwazyjnym wprowadzeniu włókna lasera do żylakowato zmienionej żyły oraz zamknięciu jej na drodze tzw. termoablacji kontrolowanej. W przypadku laserów najnowszej generacji, działanie termiczne na sąsiadujące z żylakiem tkanki jest praktycznie niezauważalne, co oznacza, że cały zabieg jest wyjątkowo bezpieczny.
Laserowe usuwanie żylaków stanowi na chwilę obecną jedną z najpopularniejszych metod ze wszystkich małoinwazyjnych sposobów leczenia żylaków kończyn dolnych. W klinice Ars Vena w Poznaniu tego typu zabiegi są przeprowadzane w większości przypadków w znieczuleniu miejscowym. Przebieg całej procedury jest kontrolowany przy wykorzystaniu aparatury USG. Zastosowanie specjalistycznego sprzętu umożliwia na precyzyjne wyłączenie z krążenia tylko niewydolnego naczynia, przy równoczesnym zachowaniu innych, właściwie funkcjonujących żył.
W naszej placówce do usuwania żylaków laserem jest wykorzystywany system laserowy najnowszej generacji. Jest to tzw. laser dwuzakresowy o dwóch długościach emitowanej fali, który wykorzystuje innowacyjną technologię bez wywoływania dolegliwości bólowych. Podczas tego typu zabiegów mogą być stosowane także włókna radialne oraz typu slim (ultra cienkie).
Główne wskazania do laserowego usuwania żylaków: likwidacja dużych żylaków pniowych, likwidacja wąskich niewydolności pni głównych i bocznic, zamykanie żylaków nawrotowych, w szczególności u pacjentów, pierwotnie nieprawidłowo zakwalifikowanych do klasycznych operacji chirurgicznych.
Poza laserowym usuwaniem żylaków w klinice Ars Vena w mieście Poznań stosujemy także inne metody, pozwalające na skuteczne eliminowanie nieestetycznych wrzecionowatych lub workowatych zmian kończyn dolnych.
Stripping – operacje żylaków metodą klasyczną
Stripping to operacja usuwania żylaków metodą klasyczną, która nazywana jest także operacją Babcocka lub safenektomia. Jest ona stosowana głównie w przypadkach, kiedy ze względu na rozmiar żylaków nie ma możliwości przeprowadzenia farmakologicznego lub laserowego leczenia żylaków.
Wskazania do tego typu zabiegu to: żylaki objawowe, nawrotowe, krwawiące, powiększające się pomimo leczenia zachowawczego, wywołujące nawracające stany zapalne, a także żylaki powodujące poważne defekty kosmetyczne.
Skleroterapia – obliteracyjne leczenie żylaków
Skleroterapia to całkowicie bezpieczny i bezbolesny zabieg, który pozwala w bezinwazyjny sposób pozbyć się zarówno żylaków, jak i tzw. pajączków. Przy jego pomocy mogą być leczone nie tylko pojedyncze żylaki, ale także większe zmiany, niezależnie od tego, z jakiego powodu powstały oraz w którym miejscu są zlokalizowane. Skleroterapię przeprowadza się poprzez podanie specjalistycznego preparatu, który prowadzi do zwłóknienia ścian naczyń krwionośnych, w skutek czego dochodzi do ich zamknięcia w naturalny sposób.
Wskazania do skleroterapii: zabieg może być z powodzeniem wykonywany w przypadku niegojących się owrzodzeń żylnych, kiedy z uwagi na obecność rany metody chirurgiczne niosą ze sobą duże ryzyko powikłań infekcyjnych.
RTIFF – zamykanie żylaków za pomocą prądu o częstotliwości fal radiowych
Alternatywą dla usuwania żylaków laserem może być zabieg RTIFF, który jest przeprowadzany w klinice Ars Vena w Poznaniu przy wykorzystaniu prądu o częstotliwości fal radiowych. Metoda ta opiera się na zjawisku termoablacji kontrolowanej, czyli zamykaniu żył w oparciu o odpowiednio wysoką temperaturę. Podstawową zaletą RTIFF jest stosunkowo niewielka inwazyjność w porównaniu z zabiegami tradycyjnymi, takimi jak np. stripping. Metoda umożliwia uzyskanie doskonałego efektu kosmetycznego, do minimum ograniczając powstawanie blizn, siniaków oraz krwiaków.
Wskazania: metoda RTIFF doskonale nadaje się zwłaszcza do zamykania żył powierzchownych.
ClariVein – małoinwazyjna technologia leczenia żylaków
ClariVein to małoinwazyjna technika usuwania żylaków, która w uzasadnionych przypadkach pozwala pacjentom na uniknięcie leczenia operacyjnego. Za pomocą specjalnego, bardzo szybko obracającego się przewodu o wygiętej końcówce, który krąży po wewnętrznej ścianie żyły, dochodzi do jej zwężenia. W tym samym czasie wstrzykuje się także preparat podawany w skleroterapii. ClariVein stanowi jedną z najbezpieczniejszych i zarazem najszybszych metod leczenia niewydolności żylnej. Jest wykorzystywana głównie do usuwania pni naczyniowych. Jej zaletą jest minimalna inwazyjność i maksymalne ograniczenie dolegliwości bólowych podczas zabiegu.
Venaseal – klejenie żylaków medycznym klejem tkankowym
Venaseal to nowatorska procedura wewnątrznaczyniowa, która polega na klejeniu żylaków specjalistycznym medycznym klejem tkankowym, mającym na celu zapoczątkowanie procesu włóknienia chorobotwórczych zmian powstałych w obrębie żył. Zabieg ten jest przeprowadzany ambulatoryjnie, w komfortowych warunkach dla pacjenta. Klej tkankowy jest podawany przy pomocy specjalnie skalibrowanych dozowników o wyglądzie pistoletu. Skuteczność metody Venaseal jest oceniana na ok. 95-98%.
Klejenie żył Venaseal jest polecane szczególnie osobom otyłym oraz pacjentom, których nogi są obrzęknięte.
Miniflebektomia – czyli małoinwazyjne szydełkowanie żył
Jeszcze jedną metodą stosowaną w klinice Ars Vena w Poznaniu do leczenia żylaków, jest miniflebektomia, zwana potocznie zabiegiem szydełkowania żył. Polega ona na usuwaniu żylaków kończyn dolnych w znieczuleniu miejscowym, w większości przypadków nie wymagając zakładania szwów i pozwalając uzyskać bardzo dobre efekty kosmetyczne. Bezpośrednio po wykonanej miniflebektomii pacjent może chodzić i wrócić do normalnej aktywności zawodowej już następnego dnia.
Wskazania: ten rodzaj zabiegu jest zalecany w szczególności przy dużych i rozległych splotach żylakowych umiejscowionych w obrębie ud, okolicy krocza i pachwin oraz żylaków okolicy kostek i powierzchni grzbietowej stóp.